-2%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance REF 9140 Chrome Pro
SKU: 80010358
Rs. 69,000
Rs. 70,600
Save 2%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Dawlance
Model: 9140 Chrome Pro
Hybrid Cooling: Yes
Cooling Technology: Inverter Direct Cool
Product Color: Hairline Silver
| General | |
| Brand | Dawlance |
| Model | 9140 Chrome Pro |
| Hybrid Cooling | Yes |
| Cooling Technology | Inverter Direct Cool |
| Product Color | Hairline Silver |
| Touch Display | Yes |
| Freezer Position | Top |
| Handle Material | Plastic |
| Type of Handle | Hidden Handle |
| Door Lock | Yes |
| Type of Shelf | Wire |
| Door LED Light-Freezer | LED on Ceiling |
| Total Shelves | 3 |
| Refrigerator Door Pockets | 1 |
| Freezer Door Pockets | 1 |
| Ice Tray | Icebox (21 pcs) |
| Egg Tray | 1 |
| Climate Class | T |
| Voltage (V) | 230 |
| Width (cm) | 51 cm |
| Depth (cm) | 50.5 cm |
| Height (cm) | 126.9 cm |
| Weight (Kg) | 34.12 kg |
Dawlance REF 9140 Chrome Pro Specifications:
- Brand: Dawlance
- Model: 9140 Chrome Pro
-
Hybrid Cooling: Yes
-
Cooling Technology: Inverter Direct Cool
-
Product Color: Hairline Silver
-
Touch Display: Yes
-
Freezer Position: Top
-
Handle Material: Plastic
-
Type of Handle: Hidden Handle
-
Door Lock: Yes
-
Type of Shelf: Wire
-
Door LED Light-Freezer: LED on Ceiling
-
Total Shelves: 3
-
Refrigerator Door Pockets: 1
-
Freezer Door Pockets: 1
-
Ice Tray: Icebox (21 pcs)
-
Egg Tray: 1
-
Climate Class: T
-
Voltage (V): 230
-
Width (cm): 51 cm
-
Depth (cm): 50.5 cm
-
Height (cm): 126.9 cm
- Weight (Kg): 34.12 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Sale
Haier
Haier Ref HRF-538 IDBA
Rs 125,000
Rs 134,200
Sale
Haier
Haier Ref HRF-398 IDBA
Rs 110,000
Rs 121,100
Sale
Anex
ANEX Roti Maker 2029
Rs 14,450
Rs 16,700
Sold Out
TCL
TCL LED 75" 75V6C
Rs 256,500
Rs 284,200
Sale
Dawlance
Dawlance LED 65" Apollo
Rs 225,000
Rs 236,900
Sale
Dawlance
Dawlance LED 55" Apollo
Rs 157,500
Rs 165,800
Rs. 69,000
Rs. 70,600