-6%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance Refrigerator 9169 WB Avante + Sapphire Purple (GD INV)
SKU: 80008410
Rs. 90,000
Rs. 95,800
Save 6%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Dawlance
Model: 9169 WB
Inverter Technology: Yes
Cooling Technology: Direct Cool
Product Color: Sapphire Purple
| General | |
| Brand | Dawlance |
| Model | 9169 WB |
| Inverter Technology | Yes |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Product Color | Sapphire Purple |
| Touch Display | Yes |
| Freezer Position | Top |
| Handle Material | Plastic |
| Type of Handle | Hidden Handle |
| Door Lock | Yes |
| Type of Shelf | Wire |
| Door LED Light-Freezer | LED on Ceiling |
| Total Shelves | 3 |
| Refrigerator Door Pockets | 2 |
| Freezer Door Pockets | 2 |
| Ice Tray | Icebox (21 pcs) |
| Egg Tray | 1 |
| Climate Class | T |
| Voltage (V) | 230 |
| Width (cm) | 58 cm |
| Depth (cm) | 56 cm |
| Height (cm) | 152.4 cm |
| Weight (Kg) | 1 kg |
Dawlance Refrigerator 9169 WB Avante + Sapphire Purple (GD INV) Specifications:
- Brand: Dawlance
- Model: 9169 WB
- Inverter Technology: Yes
- Cooling Technology: Direct Cool
- Product Color: Sapphire Purple
- Touch Display: Yes
- Freezer Position: Top
- Handle Material: Plastic
- Type of Handle: Hidden Handle
- Door Lock: Yes
- Type of Shelf: Wire
- Door LED Light-Freezer: LED on Ceiling
- Total Shelves: 3
- Refrigerator Door Pockets: 2
- Freezer Door Pockets: 2
- Ice Tray: Icebox (21 pcs)
- Egg Tray: 1
- Climate Class: T
- Voltage (V): 230
- Width (cm): 58 cm
- Depth (cm): 56 cm
- Height (cm): 152.4 cm
- Weight (Kg): 1 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Rs. 90,000
Rs. 95,800