-7%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance Refrigerator 91999 Avante Diamond Purple (GD)
SKU: 80009366
Rs. 116,000
Rs. 124,400
Save 7%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Dawlance
Model: 91999
Inverter Technology: No
Cooling Technology: Direct Cool
Product Color: Diamond Purple
| General | |
| Brand | Dawlance |
| Model | 91999 |
| Inverter Technology | No |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Product Color | Diamond Purple |
| Touch Display | Yes |
| Freezer Position | Top |
| Handle Material | Plastic |
| Type of Handle | Hidden Handle |
| Type of Shelf | Glass |
| Power Cool Fan | Yes |
| Door LED Light-Freezer | LED on Side Walls |
| Total Shelves | 5 |
| Refrigerator Door Pockets | 6 |
| Freezer Door Pockets | 2 |
| Ice Tray | Icebox (12 pcs) |
| Egg Tray | 2 |
| Energy Class | A++ |
| Climate Class | T |
| Voltage (V) | 230 |
| Width (cm) | 77.6 cm |
| Depth (cm) | 65.2 cm |
| Height (cm) | 177 cm |
| Weight (Kg) | 74 kg |
Dawlance REF 91999 Avante Diamond Purple (GD) Specifications:
- Brand: Dawlance
- Model: 91999
- Inverter Technology: No
- Cooling Technology: Direct Cool
- Product Color: Diamond Purple
- Touch Display: Yes
- Freezer Position: Top
- Handle Material: Plastic
- Type of Handle: Hidden Handle
- Type of Shelf: Glass
- Power Cool Fan: Yes
- Door LED Light-Freezer: LED on Side Walls
- Total Shelves: 5
- Refrigerator Door Pockets: 6
- Freezer Door Pockets: 2
- Ice Tray: Icebox (12 pcs)
- Egg Tray: 2
- Energy Class: A++
- Climate Class: T
- Voltage (V): 230
- Width (cm): 77.6 cm
- Depth (cm): 65.2 cm
- Height (cm): 177 cm
- Weight (Kg): 74 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Rs. 116,000
Rs. 124,400