-19%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance Spinner (DS 6080 CB)
SKU: 80010776
Rs. 17,000
Rs. 20,900
Save 19%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Type: Single Tub Spin Dryer Dries clothes quickly using a single tub.
Capacity: Holds up to 6 kg of clothes for drying.
Spin Speed: Spins clothes at 1400 rounds per minute.
Water Inlet: Has one water inlet for convenience.
Voltage: Works with standard 220V electricity.
| General | |
| Type | Single Tub Spin Dryer Dries clothes quickly using a single tub. |
| Capacity | Holds up to 6 kg of clothes for drying. |
| Spin Speed | Spins clothes at 1400 rounds per minute. |
| Water Inlet | Has one water inlet for convenience. |
| Voltage | Works with standard 220V electricity. |
| Frequency | Operates efficiently at a 50Hz frequency. |
| Control Type | Analog Simple knob-based control system. |
| Weight | 11kg Lightweight design for easy movement. |
- Type: Single Tub Spin Dryer Dries clothes quickly using a single tub.
- Capacity: Holds up to 6 kg of clothes for drying.
- Spin Speed: Spins clothes at 1400 rounds per minute.
- Water Inlet: Has one water inlet for convenience.
- Voltage: Works with standard 220V electricity.
- Frequency: Operates efficiently at a 50Hz frequency.
- Control Type: Analog Simple knob-based control system.
- Weight: 11kg Lightweight design for easy movement.
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Royal Fans
Royal Spin Dryer RD-110 (Plastic)
Rs 28,300
Rs 29,800
Sale
Super Asia
Super Asia Spinner SD-540 Crystal
Rs 29,300
Rs 30,900
Sale
Super Asia
Super Asia Quick Spinner SD-540
Rs 28,300
Rs 29,800
Sale
Super Asia
Super Asia Spinner SD-525
Rs 19,000
Rs 20,000
Sale
EcoStar
Ecostar Spinner EW-S1001GW
Rs 20,900
Rs 22,000
Sale
Haier
Haier Spinner HWS 60-50 (Cyan Black)
Rs 18,000
Rs 19,000
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance Automatic Washing Machine DWT 9060 EZ
Rs 53,000
Rs 69,700
Sale
Haier
Haier SBS Ref HRF-678TGG
Rs 355,000
Rs 377,900
Sale
Dawlance
Dawlance Washing Machine DW-7500C
Rs 37,900
Rs 46,300
Sale
Haier
Haier LED 40" 40K85FFX
Rs 69,900
Rs 73,600
Sale
TCL
TCL LED 50" 50C6K
Rs 170,905
Rs 189,400
Sale
Haier
Haier Deep Freezer HDF-545DD
Rs 125,500
Rs 132,200
Rs. 17,000
Rs. 20,900