-10%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance Water Dispenser WD-1060 Silver
SKU: 80007548
Rs. 42,000
Rs. 46,900
Save 10%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Dawlance
Model: WD-1060
Color: Silver
Cold Tank Capacity: 3.5 ltr
Hot Tank Capacity: 1.6 ltr
| General | |
| Brand | Dawlance |
| Model | WD-1060 |
| Color | Silver |
| Cold Tank Capacity | 3.5 ltr |
| Hot Tank Capacity | 1.6 ltr |
| Taps | 3 Taps |
| Refrigerator Capacity | 20 ltr |
| Refrigerant | R134A |
| Standard Compliances | 24 International Standard |
| Tank Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling Power | 95W |
| Heating Power | 400W |
| Effective Cold Water Volume | 1.5 ltr |
| Heating Capacity | 5.2 ltr/hr |
| Cooling Capacity | 2.4 ltr/hr |
| Cooling Speed | 90 min |
| Compressor Warranty | 3 years |
Dawlance Water Dispenser WD-1060 Silver Specifications:
- Brand: Dawlance
- Model: WD-1060
- Color: Silver
- Cold Tank Capacity: 3.5 ltr
- Hot Tank Capacity: 1.6 ltr
- Taps: 3 Taps
- Refrigerator Capacity: 20 ltr
- Refrigerant: R134A
- Standard Compliances: 24 International Standard
- Tank Material: Stainless Steel
- Voltage: 220-240 V
- Frequency: 50 Hz
- Cooling Power: 95W
- Heating Power: 400W
- Effective Cold Water Volume: 1.5 ltr
- Heating Capacity: 5.2 ltr/hr
- Cooling Capacity: 2.4 ltr/hr
- Cooling Speed: 90 min
- Compressor Warranty: 3 years
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Homage
Homage Water Dispenser HWD-49432 Blg
Rs 35,500
Rs 41,500
Sale
Dawlance
Dawlance Water Dispenser WD-1051 Champagne
Rs 43,000
Rs 49,700
Sale
Homage
Homage Water Dispenser HWD-49432 Mrg
Rs 35,500
Rs 41,500
Sold Out
Orient
Orient Water Dispenser (Marvel 3 Blaze Red)
Rs 34,900
Rs 41,600
Sold Out
Orient
Orient Water Dispenser (Velvet 3 Silk Black)
Rs 34,900
Rs 41,600
Sale
Gree
Gree Water Dispenser GW-JL500FS
Rs 45,900
Rs 48,400
Rs. 42,000
Rs. 46,900