-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
EcoStar
Order via WhatsApp
Ecostar AC 1.0 Ton Split Inverter ES-12EM01WS SA+
SKU: 80008617
Rs. 110,900
Rs. 116,800
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Ecostar
Model: ES-12EM01WS SA+
Capacity in Tons: 1.0 Ton
Type: Split AC Inverter
BTUs Capacity: 12000 BTU
| General | |
| Brand | Ecostar |
| Model | ES-12EM01WS SA+ |
| Capacity in Tons | 1.0 Ton |
| Type | Split AC Inverter |
| BTUs Capacity | 12000 BTU |
| Rated Cooling Capacity (H/S/L) BTU/H | 13990/11942/2730 |
| Rated Heating Capacity (H/S/L) BTU/H | 13990/12966/3412 |
| Rated Power Consumption-Cooling (H/S/L) W | 1600/1180/100 |
| Rated Power Consumption-Heating (H/S/L) W | 1600/1100/300 |
| Real 4 Star Product | Yes |
| R32 Refrigerant | Global Warming Potential (GWP) is One-Third of R410A |
| R32 is More Efficient and Cost Less to Operate | Yes |
| Self-Cleaning Evaporator | Yes |
| Labyrinth Design PCB | Prevents from Dust, Moisture, Short Circuit, and Rain |
| Environmental Protection Coating (EPC) | Yes |
| Evaporator and Condenser | Gold Fin Evaporator and Condenser |
| Airflow | 4D Airflow with Strong Double Intake Air Door |
| WIFI & USB Connectivity with Convenience | Yes |
| Startup | Quick Cooling & Heating-65 Hz Startup |
| Temperature Control | Precise AI Temperature Control upto 0.1º with Improved Sensing Accuracy |
| Voltage | Low Voltage Operation 150-270V |
| Multi Health Filters | Yes |
| Self Diagnosis for Low Refrigerant | Yes |
| Design | Superior Remote Control Design |
| Standby | 0.3 W Standby |
Ecostar AC 1.0 Ton Split Inverter ES-12EM01WS SA+ Specifications:
- Brand: Ecostar
- Model: ES-12EM01WS SA+
- Capacity in Tons: 1.0 Ton
- Type: Split AC Inverter
- BTUs Capacity: 12000 BTU
- Rated Cooling Capacity (H/S/L) BTU/H: 13990/11942/2730
- Rated Heating Capacity (H/S/L) BTU/H: 13990/12966/3412
- Rated Power Consumption-Cooling (H/S/L) W: 1600/1180/100
- Rated Power Consumption-Heating (H/S/L) W: 1600/1100/300
- Real 4 Star Product: Yes
- R32 Refrigerant: Global Warming Potential (GWP) is One-Third of R410A
- R32 is More Efficient and Cost Less to Operate: Yes
- Self-Cleaning Evaporator: Yes
- Labyrinth Design PCB: Prevents from Dust, Moisture, Short Circuit, and Rain
- Environmental Protection Coating (EPC): Yes
- Evaporator and Condenser: Gold Fin Evaporator and Condenser
- Airflow: 4D Airflow with Strong Double Intake Air Door
- WIFI & USB Connectivity with Convenience: Yes
- Startup: Quick Cooling & Heating-65 Hz Startup
- Temperature Control: Precise AI Temperature Control upto 0.1º with Improved Sensing Accuracy
- Voltage: Low Voltage Operation 150-270V
- Multi Health Filters: Yes
- Self Diagnosis for Low Refrigerant: Yes
- Design: Superior Remote Control Design
- Standby: 0.3 W Standby
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Recently Viewed
Sale
Haier
Haier Microwave Oven HGL-20MXP8
Rs 16,600
Rs 19,500
Sale
Haier
Haier Microwave Oven HGL-25MXP8
Rs 24,900
Rs 28,900
Sale
Haier
Haier Refrigerator HRF-306 EBD Dark Metallic
Rs 76,000
Rs 86,700
Sale
Haier
Haier E-Star Refrigerator HRF-216 EPB-01 Black
Rs 65,000
Rs 72,700
Sale
EcoStar
Ecostar AC 1.5 Ton Split Inverter ES-18EM01WS SA+
Rs 129,900
Rs 136,800
Sold Out
Samsung
Samsung LED 85" CY-85Q70DUSMZ
Rs 719,900
Rs 802,200
Rs. 110,900
Rs. 116,800