-2%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
EcoStar
Order via WhatsApp
Ecostar Ac 1.5 Ton Split Inverter ES-18DU01WG SA+
SKU: 80008714
Rs. 133,900
Rs. 136,800
Save 2%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Ecostar
Model: ES-18DU01WG SA+
Capacity in Tons: 1.5 Ton
Type: Split AC Inverter
BTUs Capacity: 18000 BTU
| General | |
| Brand | Ecostar |
| Model | ES-18DU01WG SA+ |
| Capacity in Tons | 1.5 Ton |
| Type | Split AC Inverter |
| BTUs Capacity | 18000 BTU |
| Rated Cooling Capacity (H/S/L) BTU/H | 20132/18084/4436 |
| Rated Heating Capacity (H/S/L) BTU/H | 20473/19108/4436 |
| Rated Power Consumption-Cooling (H/S/L) W | 2100/1580/290 |
| Rated Power Consumption-Heating (H/S/L) W | 1800/1550/250 |
| Real 4 Star Product | Yes |
| R32 Refrigerant | Global Warming Potential (GWP) is One-Third of R410A |
| R32 is More Efficient and Cost Less to Operate | Yes |
| Self-Cleaning Evaporator | Yes |
| Labyrinth Design PCB | Prevents from Dust, Moisture, Short Circuit, and Rain |
| Environmental Protection Coating (EPC) | Yes |
| Evaporator and Condenser | Gold Fin Evaporator and Condenser |
| Airflow | 4D Airflow with Strong Double Intake Air Door |
| WIFI & USB Connectivity with Convenience | Yes |
| Startup | Quick Cooling & Heating-65 Hz Startup |
| Temperature Control | Precise AI Temperature Control upto 0.1º with Improved Sensing Accuracy |
| Voltage | Low Voltage Operation 150-270V |
| Multi Health Filters | Yes |
| Self Diagnosis for Low Refrigerant | Yes |
| Design | Superior Remote Control Design |
| Standby | 0.3 W Standby |
- Brand: Ecostar
- Model: ES-18DU01WG SA+
- Capacity in Tons: 1.5 Ton
- Type: Split AC Inverter
- BTUs Capacity: 18000 BTU
- Rated Cooling Capacity (H/S/L) BTU/H: 20132/18084/4436
- Rated Heating Capacity (H/S/L) BTU/H: 20473/19108/4436
- Rated Power Consumption-Cooling (H/S/L) W: 2100/1580/290
- Rated Power Consumption-Heating (H/S/L) W: 1800/1550/250
- Real 4 Star Product: Yes
- R32 Refrigerant: Global Warming Potential (GWP) is One-Third of R410A
- R32 is More Efficient and Cost Less to Operate: Yes
- Self-Cleaning Evaporator: Yes
- Labyrinth Design PCB: Prevents from Dust, Moisture, Short Circuit, and Rain
- Environmental Protection Coating (EPC): Yes
- Evaporator and Condenser: Gold Fin Evaporator and Condenser
- Airflow: 4D Airflow with Strong Double Intake Air Door
- WIFI & USB Connectivity with Convenience: Yes
- Startup: Quick Cooling & Heating-65 Hz Startup
- Temperature Control: Precise AI Temperature Control upto 0.1º with Improved Sensing Accuracy
- Voltage: Low Voltage Operation 150-270V
- Multi Health Filters: Yes
- Self Diagnosis for Low Refrigerant: Yes
- Design: Superior Remote Control Design
- Standby: 0.3 W Standby
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance REF 9173 WB Avante + Midnight Green (GD INV)
Rs 98,000
Rs 102,800
Sale
Dawlance
Dawlance Ref 9140 WB D-Solar Line Hairline Silver
Rs 72,500
Rs 82,200
Sold Out
Midea
Midea Split AC Inverter 1.0 Ton (12-HRFN) Extreme
Rs 125,000
Rs 163,200
Sale
Haier
Haier split AC Inverter 1.0 Ton HSU-13HFCS (White)
Rs 110,000
Rs 129,000
Sale
Haier
Haier D.Freezer (HDF-285 IG Inverter Grey)
Rs 83,000
Rs 87,400
Sale
Gree
Gree Split AC Inverter 2.0 Ton GS-24PITH21B-T3
Rs 265,900
Rs 279,900
Rs. 133,900
Rs. 136,800