-5%
Ecostar AC 1.5 Ton Split Inverter ES-18EM01WS SA+
| General | |
| Brand | Β Β Ecostar |
| Model | Β ES-18EM01WS SA+ |
| Capacity in Tons | Β Β 1.5 Ton |
| Type | Β Split AC Inverter |
| BTUs Capacity | Β Β 18000 BTU |
| Rated Cooling Capacity (H/S/L) BTU/H | Β Β 20132/18084/4436 |
| RatedΒ Heating Capacity (H/S/L) BTU/H | Β Β 20473/19108/4436 |
| Rated Power Consumption-Cooling (H/S/L) W | Β Β 2100/1580/290 |
| Rated Power Consumption-HeatingΒ (H/S/L) W | Β 1800/1550/250 |
| Real 4 Star Product | Β Β Yes |
| R32 Refrigerant | Β Β Global Warming Potential (GWP) is One-Third of R410A |
| R32 is More Efficient and Cost Less to Operate | Β Β Yes |
| Self-Cleaning Evaporator | Β Yes |
| Labyrinth Design PCB | Β Β Prevents from Dust, Moisture, Short Circuit, and Rain |
| Environmental Protection Coating (EPC) | Β Yes |
| Evaporator and Condenser | Β Gold Fin Evaporator and Condenser |
| Airflow | Β 4D Airflow with Strong Double Intake Air Door |
| WIFI & USB Connectivity with Convenience | Β Yes |
| Startup | Β Β Quick Cooling & Heating-65 Hz Startup |
| Temperature Control | Β Precise AI Temperature Control upto 0.1ΒΊ with Improved SensingΒ Accuracy |
| Voltage | Β Low Voltage Operation 150-270V |
| Multi Health Filters | Β Β Yes |
| Self Diagnosis for Low Refrigerant | Β Β Yes |
| Design | Β Superior Remote Control Design |
| Standby | Β Β 0.3 W Standby |
Experience unparalleled cooling efficiency with the Ecostar Split AC Inverter 1.5 Ton ES-18EM01WS SA+. This eco-friendly split AC inverter from Ecostar ensures a comfortable environment in your space while being energy-efficient. Its 1.5-ton capacity is perfect for cooling medium to large rooms.
The Ecostar Split AC Inverter utilizes advanced technology to provide rapid cooling and consistent temperature control, ensuring your comfort all year round. Plus, its sleek design seamlessly blends with any interior. Discover the ideal solution for your cooling needs at a competitive Ecostar split AC price. Beat the heat and enjoy savings with this reliable and cost-effective split AC inverter.
Ecostar AC 1.5 Ton Split Inverter ES-18EM01WS SA+ Specifications:
- Brand:Β Β Ecostar
- Model:Β ES-18EM01WS SA+
- Capacity in Tons:Β Β 1.5 Ton
- Type:Β Split AC Inverter
- BTUs Capacity:Β Β 18000 BTU
- Rated Cooling Capacity (H/S/L) BTU/H:Β Β 20132/18084/4436
- RatedΒ Heating Capacity (H/S/L) BTU/H:Β Β 20473/19108/4436
- Rated Power Consumption-Cooling (H/S/L) W:Β Β 2100/1580/290
- Rated Power Consumption-HeatingΒ (H/S/L) W:Β 1800/1550/250
- Real 4 Star Product:Β Β Yes
- R32 Refrigerant:Β Β Global Warming Potential (GWP) is One-Third of R410A
- R32 is More Efficient and Cost Less to Operate:Β Β Yes
- Self-Cleaning Evaporator:Β Yes
- Labyrinth Design PCB:Β Β Prevents from Dust, Moisture, Short Circuit, and Rain
- Environmental Protection Coating (EPC):Β Yes
- Evaporator and Condenser:Β Gold Fin Evaporator and Condenser
- Airflow:Β 4D Airflow with Strong Double Intake Air Door
- WIFI & USB Connectivity with Convenience:Β Yes
- Startup:Β Β Quick Cooling & Heating-65 Hz Startup
- Temperature Control:Β Precise AI Temperature Control upto 0.1ΒΊ with Improved SensingΒ Accuracy
- Voltage:Β Low Voltage Operation 150-270V
- Multi Health Filters:Β Β Yes
- Self Diagnosis for Low Refrigerant:Β Β Yes
- Design:Β Superior Remote Control Design
- Standby:Β Β 0.3 W Standby
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Recently Viewed
Haier
Haier Microwave Oven HGL-20MXP8
Haier
Haier Microwave Oven HGL-25MXP8
Haier
Haier E-Star Refrigerator HRF-216 EPB-01 Black
Samsung
Samsung LED 85" CY-85Q70DUSMZ
Anex
ANEX Blender & Grinder (AG-6133 SS)
Haier