-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
EcoStar
Order via WhatsApp
Ecostar Automatic Washing Machine EW-F9504DC
SKU: 80009697
Rs. 69,900
Rs. 73,600
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Ecostar
Model: EW-F9504DC
Rated Voltage: 220V
Rated Frequency: 50Hz
Phases: Single phase
| General | |
| Brand | Ecostar |
| Model | EW-F9504DC |
| Rated Voltage | 220V |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Phases | Single phase |
| Wash Capacity | 9.5 kg |
| Position of Water Inlet | Backside |
| Body Color | Deep Coffee(Metallic color) |
| Control Panel | ABS + Glass |
| Top lid | ABS + Glass |
| Pulsator | PP |
| Inner Tub | Stainless Steel |
| Cabinet | PCM |
| Base | PP |
| Digital Display | LED |
| Delay Start | Yes |
| Water level selection | Yes |
| Number of programs | 8 |
| Tub Cleaning | Yes |
| Fuzzy | Yes |
| Memory of Power Interrupt | Yes |
| Magic Filter | Yes |
| Adjustable Leg | Yes |
| Air Drying | Yes |
| Rinse Hold | Yes |
| Control Panel | Yes |
| Digital Touch | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Error Alarm | Yes |
| Auto Unbalancing Detection | Yes |
| Auto-power off | Yes |
| Closed rat-proof base | Yes |
| Dimension (W×H×D) | 570x615x990 |
| Dimension of Package(L×W×H) | 665x665x1030 |
| Net Weight | 39 Kg |
| Gross Weight | 44 Kg |
Ecostar A.W.M EW-F9504DC Specifications:
- Brand: Ecostar
- Model: EW-F9504DC
- Rated Voltage: 220V
- Rated Frequency: 50Hz
- Phases: Single phase
- Wash Capacity: 9.5 kg
- Position of Water Inlet: Backside
- Body Color: Deep Coffee(Metallic color)
- Control Panel: ABS + Glass
- Top lid: ABS + Glass
- Pulsator: PP
- Inner Tub: Stainless Steel
- Cabinet: PCM
- Base: PP
- Digital Display: LED
- Delay Start: Yes
- Water level selection: Yes
- Number of programs: 8
- Tub Cleaning: Yes
- Fuzzy: Yes
- Memory of Power Interrupt: Yes
- Magic Filter: Yes
- Adjustable Leg: Yes
- Air Drying: Yes
- Rinse Hold: Yes
- Control Panel: Yes
- Digital Touch: Yes
- Child Lock: Yes
- Error Alarm: Yes
- Auto Unbalancing Detection: Yes
- Auto-power off: Yes
- Closed rat-proof base: Yes
- Dimension (W×H×D): 570x615x990
- Dimension of Package(L×W×H): 665x665x1030
- Net Weight: 39 Kg
- Gross Weight: 44 Kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Featured
Haier
Haier Automatic Washing Machine HWM-120-1678ES8
Rs 95,000
Sold Out
Samsung
Samsung Automatic Washing Machine WA11T5260BY
Rs 78,000
Rs 92,000
Dawlance
Dawlance Automatic Washing Machine DWT-260C
Rs 32,000
Sold Out
PEL
PEL Automatic Washing Machine PAWM-900i
Rs 45,000
Rs 52,000
Sale
Haier
Haier Automatic Washing Machine HWM 150-1678 ES8
Rs 95,000
Rs 101,100
Sale
Super Asia
Super Asia Automatic Washing Machine SA-812 I Graphite Auto Inverter Metal
Rs 101,500
Rs 106,900
Recently Viewed
Sale
Haier
Haier Automatic Washing Machine HWM 90-826E
Rs 59,000
Rs 63,100
Sale
Haier
Haier Automatic Washing Machine HWM 100-826S6
Rs 62,000
Rs 65,700
Sale
EcoStar
Ecostar Automatic Washing Machine EW-F1204DC
Rs 79,900
Rs 84,200
Sold Out
Samsung
Samsung Automatic Washing Machine WA10CK4545BYRT
Rs 128,000
Rs 173,700
Sale
Dawlance
Dawlance Automatic Washing Machine DWT 270 S LVS+
Rs 76,500
Rs 100,000
Sale
Super Asia
Super Asia Automatic Washing Machine SA-812 White
Rs 91,500
Rs 96,400
Rs. 69,900
Rs. 73,600