-5%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Gree
Order via WhatsApp
Gree Split AC Inverter 1.0 Ton GS-12PITH11S AAA
SKU: 80010226
Rs. 132,900
Rs. 139,900
Save 5%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Model: GREE GS-12PITH11S
Series: Pular Series
Type: Inverter Split AC
Capacity: 1.0 Ton
BTUs Capacity: 12000 BTUs
| General | |
| Model | GREE GS-12PITH11S |
| Series | Pular Series |
| Type | Inverter Split AC |
| Capacity | 1.0 Ton |
| BTUs Capacity | 12000 BTUs |
| High Cooling Capacity | 13,648 BTU/h |
| Standard Cooling Capacity | 12,283 BTU/h |
| Low Cooling Capacity | 1,024 BTU/h |
| High Heating Capacity | 14,672 BTU/h |
| Standard Heating Capacity | 12,965 BTU/h |
| Low Heating Capacity | 2,388 BTU/h |
| High Cooling Output Capacity | 4000 W |
| Standard Cooling Output Capacity | 3600 W |
| Low Cooling Output Capacity | 300 W |
| High Cooling Power Input | 1600 W |
| Standard Cooling Power Input | 1162 W |
| Low Cooling Power Input | 220 W |
| High Heating Output Capacity | 4300 W |
| Standard Heating Output Capacity | 3800 W |
| Low Heating Output Capacity | 700 W |
| High Heating Power Input | 1650 W |
| Standard Heating Power Input | 1000 W |
| Low Heating Power Input | 300 W |
| Single Panel Easy Clean Filter | Easy-to-clean filter for better maintenance |
| Seven Fan Speeds | Silent, Low, Mid Low, Mid, Mid High, High, Turbo |
| Low Voltage Startup | Operates at voltages as low as 150V |
| Cold Plasma Generator | Sterilizes indoor air 3x faster for better air quality |
| Seamless Design with Double Air Deflector | Stylish look with 90° angle airflow distribution |
| Low Noise Operation | Operates quietly for maximum comfort |
Specifications
- Model: GREE GS-12PITH11S
- Series: Pular Series
- Type: Inverter Split AC
- Capacity: 1.0 Ton
- BTUs Capacity: 12000 BTUs
- High Cooling Capacity: 13,648 BTU/h
- Standard Cooling Capacity: 12,283 BTU/h
- Low Cooling Capacity: 1,024 BTU/h
- High Heating Capacity: 14,672 BTU/h
- Standard Heating Capacity: 12,965 BTU/h
- Low Heating Capacity: 2,388 BTU/h
- High Cooling Output Capacity: 4000 W
- Standard Cooling Output Capacity: 3600 W
- Low Cooling Output Capacity: 300 W
- High Cooling Power Input: 1600 W
- Standard Cooling Power Input: 1162 W
- Low Cooling Power Input: 220 W
- High Heating Output Capacity: 4300 W
- Standard Heating Output Capacity: 3800 W
- Low Heating Output Capacity: 700 W
- High Heating Power Input: 1650 W
- Standard Heating Power Input: 1000 W
- Low Heating Power Input: 300 W
- Single Panel Easy Clean Filter: Easy-to-clean filter for better maintenance
- Seven Fan Speeds: Silent, Low, Mid Low, Mid, Mid High, High, Turbo
- Low Voltage Startup: Operates at voltages as low as 150V
- Cold Plasma Generator: Sterilizes indoor air 3x faster for better air quality
- Seamless Design with Double Air Deflector: Stylish look with 90° angle airflow distribution
- Low Noise Operation: Operates quietly for maximum comfort
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Rs. 132,900
Rs. 139,900