-6%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance Refrigerator 9160 LF Avante + Ruby Red (GD INV)
SKU: 80008581
Rs. 83,000
Rs. 88,500
Save 6%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Brand: Dawlance
Model: 9160 LF
Inverter Technology: Yes
Cooling Technology: Direct Cool
Product Color: Ruby Red
| General | |
| Brand | Dawlance |
| Model | 9160 LF |
| Inverter Technology | Yes |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Product Color | Ruby Red |
| Touch Display | Yes |
| Freezer Position | Top |
| Handle Material | Plastic |
| Type of Handle | Hidden Handle |
| Door Lock | Yes |
| Type of Shelf | Wire |
| Door LED Light-Freezer | LED on Ceiling |
| Total Shelves | 3 |
| Refrigerator Door Pockets | 2 |
| Freezer Door Pockets | 2 |
| Ice Tray | Icebox (21 pcs) |
| Egg Tray | 1 |
| Climate Class | T |
| Voltage (V) | 230 |
| Width (cm) | 58 cm |
| Depth (cm) | 56 cm |
| Height (cm) | 144.4 cm |
| Weight (Kg) | 45.1 kg |
Dawlance Refrigerator 9160 LF Avante + Ruby Red (GD INV) Specifications:
- Brand: Dawlance
- Model: 9160 LF
- Inverter Technology: Yes
- Cooling Technology: Direct Cool
- Product Color: Ruby Red
- Touch Display: Yes
- Freezer Position: Top
- Handle Material: Plastic
- Type of Handle: Hidden Handle
- Door Lock: Yes
- Type of Shelf: Wire
- Door LED Light-Freezer: LED on Ceiling
- Total Shelves: 3
- Refrigerator Door Pockets: 2
- Freezer Door Pockets: 2
- Ice Tray: Icebox (21 pcs)
- Egg Tray: 1
- Climate Class: T
- Voltage (V): 230
- Width (cm): 58 cm
- Depth (cm): 56 cm
- Height (cm): 144.4 cm
- Weight (Kg): 45.1 kg
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Dawlance
Dawlance 9178 LF Avante+ GD INV Refrigerator
4.5 (2)
Rs 104,000
Rs 105,000
Featured
Haier
Haier HRF-316 IFGA Glass Door Refrigerator
5.0 (1)
Rs 97,000
Haier
Haier HRF-216 EBS E-Star Refrigerator
Rs 60,000
Dawlance
Dawlance 9193 WB Chrome Pro Refrigerator
Rs 104,000
PEL
PEL PRLP 2550 Life Pro Refrigerator
Rs 86,000
Sale
Haier
Haier Digital Inverter Refrigerator HRF-438 IFPA Purple
Rs 112,000
Rs 127,800
Recently Viewed
Sale
Dawlance
Dawlance REF 9169 WB Avante + Cloud White (GD INV)
Rs 86,800
Rs 100,000
Sale
Anex
ANEX Dry Iron (Light Wt) 1072
Rs 5,170
Rs 5,600
Sale
Dawlance
Dawlance Microwave Oven DW-115 CHZ Plus
Rs 37,000
Rs 45,800
Sale
Westpoint
Westpoint Hand Blender (WF-9715)
Rs 8,900
Rs 11,500
Sale
Westpoint
Westpoint Blender & Grinder (WF-307 White)
Rs 10,500
Rs 13,600
Sold Out
Haier
Haier LED 75" 75M80FUX (MINI Q LED)
Rs 295,000
Rs 410,500
Rs. 83,000
Rs. 88,500