-16%
Official Warranty
Cash on Delivery
Easy Returns
Dawlance
Order via WhatsApp
Dawlance Split AC Inverter 1.5 Ton DAC-Suave + (White)
SKU: 80006804
Rs. 135,000
Rs. 161,600
Save 16%
COD Available
In Stock
Estimated Delivery: 3-5 business days
Rs 1,500 within Rawalpindi & Islamabad.
Other cities: contact us at checkout for shipping.
Cash on Delivery
Pay when you receive
Standard Delivery
3-5 business days
Easy Returns
Hassle-free policy
Official Warranty
Brand warranty included
Indoor Unit Dimensions (WxHxD): 1022x284x396 mm
Outdoor Unit Dimensions (WxHxD): 926x586x392 mm
Auto-Restart: Yes
Timer: 24 Hour
Indoor Unit Color: White
| General | |
| Indoor Unit Dimensions (WxHxD) | 1022x284x396 mm |
| Outdoor Unit Dimensions (WxHxD) | 926x586x392 mm |
| Auto-Restart | Yes |
| Timer | 24 Hour |
| Indoor Unit Color | White |
| AC Type | Inverter Mono Split |
| Compressor Type | Rotary |
| Cooling Capacity | 18000 BTU/h |
| Heating Capacity | 18000 BTU/h |
| Minimum Energy Mode (Inverter) | Yes |
| Indoor Unit Fan Motor | DC |
| Outdoor Unit Fan Motor | DC |
| Cooling Running Current | 7.4 A |
| Heating Running Current | 6.6 A |
| Ambient Temperature Range (Cooling - Outdoor) | 10°C to 52°C |
| Energy Efficiency Cooling | 3.00 W/W |
| Ambient Temperature Range (Heating - Outdoor) | -15°C to 24°C |
| Self Cleaning | Yes |
| Condenser Fin Coating | Gold Fin |
| Evaporator Fin Coating | Gold |
| Gold Fin | Yes |
| Reversible Function | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Special Filters | Easily Removable Filter |
Specifications
- Indoor Unit Dimensions (WxHxD): 1022x284x396 mm
- Outdoor Unit Dimensions (WxHxD): 926x586x392 mm
- Auto-Restart: Yes
- Timer: 24 Hour
- Indoor Unit Color: White
- AC Type: Inverter Mono Split
- Compressor Type: Rotary
- Cooling Capacity: 18000 BTU/h
- Heating Capacity: 18000 BTU/h
- Minimum Energy Mode (Inverter): Yes
- Indoor Unit Fan Motor: DC
- Outdoor Unit Fan Motor: DC
- Cooling Running Current: 7.4 A
- Heating Running Current: 6.6 A
- Ambient Temperature Range (Cooling - Outdoor): 10°C to 52°C
- Energy Efficiency Cooling: 3.00 W/W
- Ambient Temperature Range (Heating - Outdoor): -15°C to 24°C
- Self Cleaning: Yes
- Condenser Fin Coating: Gold Fin
- Evaporator Fin Coating: Gold
- Gold Fin: Yes
- Reversible Function: Yes
- Sleep Mode: Yes
- Special Filters: Easily Removable Filter
0
Based on 0 reviews
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
No reviews yet. Be the first to review this product!
Want to share your experience?
Log in to write a reviewYou May Also Like
Sale
Featured
Gree
Gree GS-18PITH11W Pular Inverter Split AC 1.5 Ton
4.7 (3)
Rs 150,500
Rs 165,000
Sale
Featured
Gree
Gree GS-12PITH11W Pular Inverter Split AC 1 Ton
4.7 (3)
Rs 125,000
Rs 135,000
Featured
Dawlance
Dawlance Sprinter X-30 Inverter Split AC 1.5 Ton
5.0 (3)
Rs 134,000
Dawlance
Dawlance Powercon X-15 Inverter Split AC 1 Ton
Rs 115,000
Sale
TCL
TCL TAC-18T3B Elite Inverter Split AC 1.5 Ton
Rs 163,000
Rs 175,000
Sale
Haier
Haier HSU-13HFCA Marvel Inverter AC 1 Ton
Rs 110,000
Rs 120,000
Rs. 135,000
Rs. 161,600